Award Winners 2009–2018 in chronological order
Award Winners 2018

Anne van Aaken
Law / Economics

Hamburg

Wil van der Aalst
Informatics / Computer Science

Aachen

Bogdan Andrei Bernevig
Solid State Physics and Materials Science

Berlin / Halle

Marco Caccamo
Computer Engineering / Real-Time Systems

Munich

Margaret C. Crofoot
Biology / Movement Ecology

Konstanz

Ewa Dąbrowska
Cognitive Linguistics

Erlangen

Arno Rauschenbeutel
Quantum optics / Atomic physics

Berlin

Guus F. Rimmelzwaan
Virology / Immunology

Hannover

Michael H. Sieweke
Cell Biology

Dresden

Raul Fidel Tempone
Applied Mathematics

Aachen

Award Winners 2017

Largus T. Angenent
Environmental Microbiology / Bioprocess Engineering

Tübingen

Peter Baumann
Cell biology

Mainz

Jijie Chai
Structural Biology

Cologne

James Conant
Philosophy

Leipzig

Wolf B. Frommer
Plant molecular biology

Düsseldorf/Cologne/Jülich

Ran Hirschl
Constitutional Law / Political Science

Göttingen

Award Winners 2016

Till Winfried Bärnighausen
Epidemiology

Heidelberg

Sven Bernecker
Philosophy

Cologne

William Crawley-Boevey
Mathematics

Bielefeld

Tiffany Knight
Ecology

Halle/Wittenberg/Leipzig

Katrin Kogman-Appel
Jewish Studies

Münster

Judith Pfeiffer
Islamic Studies

Bonn

Wolfgang Wernsdorfer
Experimental Solid State Physics

Karlsruhe

Award Winners 2015

Elisabeth Décultot
Literature

Halle/Wittenberg

Harald Andrés Helfgott
Pure Mathematics

Göttingen

Sharon Jeanette Macdonald
Cultural Anthropology / Museology

Berlin

Karen Radner
Classical and Ancient Studies

Munich

Marja Timmermans
Molecular genetics

Tübingen

Award Winners 2014

Giuseppe Caire
Communications engineering

Berlin

Emmanuelle Marie Charpentier
Molecular biology

Hannover/Braunschweig

Stefanie Engel
Environmental economics

Osnabrück

Stuart S. P. Parkin
Solid state physic

Halle/Wittenberg

Andreas S. Schulz
Applied mathematics (Operations Research)

Munich

Jairo Sinova
Theoretical physics

Mainz

Hidenori Takagi
Solid state physics

Stuttgart

Award Winners 2013

Gregory Ralph Crane
Classical Philology

Leipzig

Frank Fehrenbach
Art History

Hamburg

Michael Neil Forster
Philosophy

Bonn

Stephan Hartmann
Philosophy of Science

Munich

Michael Köhl
Nuclear and Molecular Physics

Bonn

Oskar Painter
Quantum Optics

Erlangen/Nürnberg

Wolfram Ruf
Medicine

Mainz

Award Winners 2012

Rolf Harald Baayen
Linguistics

Tübingen

Friedrich Eisenbrand
Mathematics

Berlin

Jochen Guck
Biophysics

Dresden

Hans-Arno Jacobsen
Computer Science

Munich

Robert Schober
Communications engineering

Erlangen/Nürnberg

Matthias Tschöp
Medicine

Munich

Michael Weiss
Mathematics

Münster

Award Winners 2011

Harald Clahsen
Psycholinguistics

Potsdam

David DiVincenzo
Quantum Physics

Aachen/Jülich

Brian Foster
Particle Physics

Hamburg

Gerhard Kramer
Information Theory and Engineering

Munich

Dirk Kreimer
Mathematical Physics

Berlin

Hannes Leitgeb
Philosophy

Munich

Vahid Sandoghdar
Nano-optics

Erlangen/Nürnberg

Alec Michael Wodtke
Physical Chemistry

Göttingen

Award Winners 2010

Gerard J. van den Berg
Economics

Mannheim

Philip van der Eijk
Classics

Berlin

Marc Levine
Mathematics

Duisburg-Essen

Jürgen Margraf
Psychology

Bochum

Matthias Wessling
Chemical process engineering

Aachen

Award Winners 2009

Oliver Brock
Computer science

Berlin

Piet Wibertus Brouwer
Theoretical solid state physics

Berlin

Georgi Dvali
Particle physics and cosmology

Munich

Ulrike Gaul
Developmental biology

Munich

Norbert Langer
Astrophysics

Bonn

Martin Bodo Plenio
Quantum optics and quantum information

Ulm

Burkhard Rost
Bioinformatics

Munich